מכונת אמת- פוליגרףפוליגרף – כל מה שצריך לדעת !

לקבלת הצעת מחיר ושיחת יעוץ ללא עלות לחצו כאן

מקור המילה הוא מיוונית ומשמעו רב (פולי) רישום (גרף). המכשיר הומצא בשנות ה-20 של המאה ה-20 בארצות הברית.
פוליגרף הוא השם שניתן למכשיר שמטרתו לבדוק האם האדם שנבדק באמצעותו דובר אמת או משקר. מסיבה זו נקרא המכשיר גם מכונת אמת, והוא משמש עד היום לצרכים מסוימים. מכשיר פוליגרף הומצא בארצות הברית בשנות העשרים של המאה העשרים, ועד היום עושים שימוש בפוליגרף במדינות שונות על מנת לסייע בקבלת החלטה לגבי אמינותו של הנבדק. פעולתו של מכשיר פוליגרף מתבססת על ההנחה לפיה כאשר אדם משקר מתרחשות בגופו תגובות פיזיולוגיות בלתי רצוניות כגון הזעה, רעד, דפיקות לב מואצות, עלייה בלחץ הדם ועוד. המכשיר, שמחובר לגופו של הנבדק באמצעות אלקטרודות, יכול לזהות את השינויים הללו ולסמן אותם על הפלט שהוא מוציא.

רוצים להתייעץ עם ממוחה פוליגרף? השאירו פרטים ונחזור אליכם.

טופס יצירת קשר

כיצד מתבצעת בדיקה של מכונת אמת / פוליגרף ?

בדיקת פוליגרף מתבצעת בחדר שקט שקירותיו חלקים ואין בו שום חפץ או דבר שעלול להסיט את תשומת לבו של הנבדק. הבודק מעביר לנבדק סדרת שאלות על מנת שיכין את עצמו ויפחית את מידת הלחץ שעלולה להשפיע על תגובותיו. לאחר מכן מחבר הבודק אלקטרודות לגופו של הנבדק, ושואל אותו את אותן שאלות בדיוק. השאלון כולל שאלות ישירות, העוסקות במקרה שמבקשים לבדוק, שאלות השוואה שאינן קשורות למקרה ושמטרתן לאפשר לבודק לדעת בצורה ודאית יותר מתי הנבדק משקר ומתי הוא דובר אמת, ושאלות סרק כמו "כמה ילדים יש לך", שמטרתן לאפשר לבודק לדעת כיצד המכשיר מגיב כשהנבדק אומר אמת. כל השאלות הללו מטרתן לאפשר לבודק לקבל החלטה לגבי מידת אמינותו ומהימנותו של הנבדק, על פי הגרף שרושם המכשיר שניזון מתגובותיו למאמר פוליגרף כל מה שצריך לדעת .

למה מיועדת בדיקה ע"י מכונת אמת?

  • בדיקה באמצעות מכונת אמת משמשת היום למספר צרכים:
  • סיוע בחקירות – במסגרת חקירות פליליות, כשלא תמיד יש מספיק ראיות כדי להחליט אם אדם הנחשד בביצוע פשע מסוים אכן אשם אם לאו, עושים הרבה פעמים שימוש במכשיר פוליגרף.
  • בדיקת מהימנות עובדים – כאשר בעל חברה או עסק רוצה לגייס עובדים חדשים ורוצה לדעת שהם אכן מהימנים ומתאימים לתפקיד, הוא מבקש מהם הרבה פעמים לעבור בדיקת פוליגרף לעובדים.
  • חקירות ביטוח – חברות ביטוח שנתבעות על ידי אדם המדווח שנפגע, מבקשות פעמים רבות מהתובע לעבור בדיקה כדי להתרשם מאמינות הדיווח.

פוליגרף בישראל 

בארצות הברית חלק מהמדינות מקבלות את תוקפן של בדיקות פוליגרף ברמת דיוק גבוהה. באירופה, לעומת זאת, יש מדינות שבהן יש איסור מפורש לבצע בדיקת פוליגרף. בישראל אין תוקף משפטי חוקי לבדיקת פוליגרף, אולם תוצאותיה יכולות לשמש כראיה תומכת אם התמלאו שני התנאים הבאים:

  • הבדיקה בוצעה בהסכמת שני הצדדים
  • תוצאות הבדיקה הן חד משמעיות

למרות זאת, הרבה מאוד בעלי חברות ועסקים, כמו גם הרבה מאוד חברות ביטוח, משתמשים במכשיר על מנת לקבל מידע לגבי מהימנות, והבדיקה בהחלט משמשת גם במקרים הנדונים בבתי משפט, כאשר היא מתבצעת בהסכמת שני הצדדים. בכל מקרה – אסור לחייב אדם לעבור בדיקה באמצעות מכונת אמת, וסירובו של אדם לבדיקה שכזאת אינה מהווה עילה לאשמתו.

האם ניתן לרמות מכונת אמת?

התשובה היא כן, אבל בהסתייגות רבה. כן, משום שקשה מאוד לאדם לשלוט בתגובותיו הרגשית כאשר הוא משקר, אבל אם הוא מאוד יתאמץ יכול להיות שהוא יצליח להלחיץ את עצמו בזמן שיענה על שאלות הסרק ולהרגיע את עצמו קצת כשיענה על השאלות הרלוונטיות. במקרה כזה תגובותיו תהיינה זהות בשני סוגי השאלות, וקשה מאוד יהיה להגיד מתי הוא משקר ומתי דובר אמת. בכל מקרה – רק מעטים מצליחים, וברוב המקרים התוצאות מהימנות לחלוטין.

לקריאה נוספת אודות שלבי הבדיקה השונים- לחצו כאן.

שלמה ברוק – המומחים בביצוע בדיקות פוליגרף

חברת ש.ברוק בע"מ – בדיקות פוליגרף  בניהולו של שלמה ברוק, מתמחה בביצוע בדיקות פוליגרף מקצועיות על ידי מכונת אמת ומבדקי אמינות, על פי כל הכללים וההנחיות הדרושים על מנת להשיג את התוצאות המהימנות ביותר. החברה משתייכת לאיגוד הפוליגרף בישראל, והבדיקות מטעמה מתבצעות על ידי בודקים מוסמכים ומנוסים יוצאי מערכת הביטחון ומשטרת ישראל.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת מועד לבדיקה חייגו 03-5754728 ונשמח לספק לכם את כל האמת.

לחצו כאן לקבלת מידע נוסף על בדיקת האזנות סתר יסודיות