כך תעברו את בדיקת הפוליגרף בהצלחה

ינואר 2, 2020 בלוג פוליגרף
מה צריך לדעת על בדיקת פוליגרף

מעוניינים לעבור בדיקת פוליגרף על מנת להפריך חשדות המופנות כנגדכם ו/או על מנת לאמת את טענותיכם? בכתבה שלפניכם תוכלו למצוא טיפים והמלצות שונות אשר יסייעו גם לכך לעבור את בדיקת הפוליגרף בהצלחה.

מכשיר הפוליגרף הנחשב לאחד מאמצעי הבדיקה ו/או החקירה הנפוצים ביותר בעולם לחקר האמת, נמצא איתנו כבר קרוב ל-100 שנה, ומיום המצאתו בתחילת שנות ה-20 של המאה החולפת, הוא אומנם פותח ושוכלל, אך פעילותו נותרה בעינה והיא מבוססת על ההנחה היסודית לפיה כאשר אדם משקר מתרחשים שינויים פיזיולוגיים בגופו.

בדיקות פוליגרף – מתי תדרשו להן?

כל אחד ואחת מאיתנו עלול להידרש לבדיקת פוליגרף בשלב כזה או אחר של החיים, בין אם מדובר בבדיקת פוליגרף אותה הוא יוזם לצורך הפרכה ו/או אימות טענות כאלו ואחרות ובין אם מדובר בבדיקה לה הוא נדרש מסיבות שונות כגון: מבדקי אמינות במסגרת דרישות מקום העבודה, אימות גרסאות במסגרת הליך משפטי אזרחי, בירור תביעת ביטוח, אימות גרסאות במסגרת הליכי גישור וסיבות נוספות כגון: חקירה פלילית ו/או חקירה כלכלית.

חשוב לדעת: אין זה משנה מהי הסיבה בגינה אתם נדרשים ו/או מעוניינים לעבור בדיקת פוליגרף, קיומה של הבדיקה מחייבת את הסכמתכם המפורשת (בכתב) ומראש.

בדיקת פוליגרף – מה חשוב לדעת?

מכשיר הפוליגרף הוא למעשה מכשיר מדידה חשמלי שמטרתו לעקוב אחר שינויים פיזיולוגיים המתרחשים בגופו של הנבדק כאשר הוא נדרש לענות על שאלות כאלו ואחרות במהלך הבדיקה. מדובר במכשיר מדידה מדויק שתפעולו נעשה (ברוב המקרים) על ידי בודק פוליגרף מקצועי ומנוסה המחויב לחקר האמת וכללי האתיקה המקצועיים המונהגים בענף הפוליגרף. על פי מחקרים שונים הנערכים מסביב לעולם בכל הנוגע לאמינותו של מכשיר הפוליגרף, נמצא כי רמת הדיוק הממוצעת נעה בין 95 ל-98 אחוזים.

מכשיר הפוליגרף יודע לזהות שינויים פיזיולוגיים כגון: לחץ הדם, הדופק ועוצמת הדופק, קצב הנשימה ומוליכות חשמלית של העור ועוד, כאשר בודק פוליגרף מקצועי ומנוסה יודע לנטרל שינויים המתחרשים על רקע התרגשות יתר של הנבדק לבין שינויים פיזיולוגיים המתרחשים על רקע מתן/מענה תשובות שקריות מצידו של הנבדק. בדיקות הפוליגרף המודרניות המיושמות כיום, מסתייעות בטכניקות ניטור שונות שמטרותיהן לנזק את ההתרגשות של הנבדק לאפיקים שונים ובכך ההתרגשות הטבעית של הנבדק אינה מפריעה או מעוותת את תוצאות הבדיקה.

מה צריך לדעת על בדיקת פוליגרף

חשוב לציין שהליך הבדיקה עצמו הינו פרטני והנוכחות בחדר הבדיקה מותרת אך ורק לבודק המקצועי ולנבדק כאשר במקרים מיוחדים מותרת נוכחותו של מתורגמן.

שלבי הבדיקה

בדיקות פוליגרף המיושמות שלא לצרכי חקירה פלילית ו/או כלכלית, מיושמות לרוב במכוני פוליגרף פרטיים שבעליהם נמנים על חברי אחד מהאיגודים המקצועיים בתחום: אפ"י – איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי או ICPA- איגוד ישראלי לבודקי פוליגרף ממוחשב. בדיקות אלו חייבות להתקיים על פי כללי האתיקה המקצועית ועל פי סדר פעולות קבוע המונהג בענף. משך הבדיקה משתנה בהתאם למורכבות נושא הבדיקה, כאשר בדיקה ממוצעת עשויה להימשך בין שעה וחצי עד שעתיים. בין יתר פעולות הסדר בבדיקת פוליגרף נכללות הפעולות הבאות:

 • חתימה על מסמכי הבדיקה – על פי חוק, כל בדיקת פוליגרף מחייבת הסכמה מפורשת (בכתב) ומראש של הנבדק
 • שיחה מקדימה עם הנבדק – השיחה נועדה בין היתר לצורך קבלת מידע מקדים אודות מצבו הגופני (רפואי) והנפשי של הנבדק, לצורך אבחון כשירותו לקיום הבדיקה ולצורך קבלת מידע כללי אודות גרסתו של הנדבק ו/או סיבת הגעתו לבדיקת הפוליגרף
 • חיבור הנבדק למכשיר הפוליגרף באמצעות אלקטרודות שונות
 • הפניית שאלות לנבדק בהתאם להליך מקדים במסגרתו נקבע אופן ניסוח השאלות
 • ניתוח ממצאי הבדיקה על ידי בודק פוליגרף מומחה והנפקת דו"ח מסכם למזמיני הבדיקה

זומנתם לבדיקת פוליגרף ו/או זימנתם בדיקה? כך תעברו בהצלחה את הבדיקה!

נציין מראש שההמלצות המופיעות להלן, מיועדות לאילו מביניכם הנמנים על אנשי היושר והאמת אשר אין בכוונתם לשקר ו/או למסור מידע שקרי במהלך בדיקת פוליגרף. במקרים אלו, חשוב שתדעו שבדיקת הפוליגרף היא למעשה בדיקה פסיכו – פיזיולוגיות המחייבת אתכם לערנות, ריכוז ורמת קשב גבוהה. לצורך כך, מומלץ להפקיד על ההמלצות הבאות:

לפני הבדיקה

 • הגיעו למכון הבדיקה בשעה היעודה לאחר שאכלתם ארוחה קלה – הימנעו מארוחות גדולות ו/או כבדות העלולות לגרום לכם לתחושת עייפות ונמנום במהלך הבדיקה.
 • הקפידו להגיע למועד הבדיקה לאחר שנת לילה מספקת וממושכת – לילה לפני הבדיקה מומלץ להפקיד על 6 עד 8 שעות שינה רצופות.

במהלך הבדיקה

 • האזינו בקשב רב לכל שאלה לה אתם נדרשים לתת מענה
 • במידה ואחת מהשאלות איננה ברורה או מובנת לכם בקשו לגביה הסבר
 • ענו לכל אחת מהשאלות במהלך הבדיקה בצורה ברורה וישירה
 • במידה ואתם נרגשים יתר על המידה ציינו זאת בפני הבודק
 • הימנעו מקיומה של שיחת חולין עם הבודק גם במקרים בהם הוא מדווח לכם על תקלה במכשיר
Call Now Button